קליניקa קריטית          
 
קליניקa קריטית

כחלק מפעילות הפלטפורמה ללימודים חדשים, באחריות ליאת שליט, מתקיימות סדנאות פנימחוציות או חוצפנימיות לתכנית הלימודים הראשית, בהן נדון בסוגיות שונות הנוגעות לאוריינטציה הלאקאניאנית.
הסדנאות מתקיימות בתל אביב ומחוצה לה ופתוחים למתעניינים בלאקאן, גם ללא רקע קודם או רקע קליני.


 
 

 
הדקה ה-90: גורל ה"אבחנות" בעידן הפרלטר (parlêtre) והגוף  המדבר 
באחריות ג'ינה באומן
עם: ליאת שליט, שרון זוילי, אבינועם חקלאי
במהלך הצגות החולה בבי"ח סנט-אן בפריז, קרה ולאקאן פרץ ב-:"אבל הוא נורמלי!"- כך, בעוד שניתנה אבחנה של פסיכוזה הכי קלאסית. לשאלה "מה  הוא משוגע?", לאקאן נהג להשיב ללא שמץ בדיחות דעת: " מישהו לחלוטין נורמלי.
הסובייקט אינו בר קטגוריזציה-  זו ההבטחה של הפסיכואנליזה ,אומר ז'-א מילר-  מעולם לא דובר באמת על פסיכואנליזה של קבוצה. הסוגיה הדיאגנוסטית מניחה במרחב אחד מתח בין הפסיכואנליזה והפסיכיאטריה, שני שיחים קוטביים. ההבטחה של שיח האנליטיקאי הינה הפוכה משיח האבלואציה, והיא,(שם) "[שכסובייקט] לא תועמד בהשוואה.." ויתרה מכך-" אינך משווה את הפציינט אף אליו בעצמו, מפגישה אחת לאחרת "(שם). אולם-האפשר בלעדי אבחנה?
אנו מזמינים אתכם לדון בסוגיה הנוגעת לכל אחד מאיתנו, בין אם כאדם פרטי, כקלינאי.

נקודות לפרובלמטיקה של המפגש פסיכואנליזה ופסיכיאטריה,  מתוך הכתיבה העכשווית באסכולה-בדגש על הסוגיה האבחונית.  תאריך המפגש- 23.12.18  מציגה-ג'ינה באומן
ניתן רקע לסוגיה שעל הפרק בסדנה, על פי  4 צירים: ז'-א מילר וההבטחה של הפסיכואנליזה, הפתיינות ההזדהותית והקשרה לסוגיית האבחנות, מפסיכואנליזה נוזלית לקשרים הבורומאים, האופק הקליני של המימד האינטימי כהופכי של הגלובליזציה.

הקליניקה והפרגמטיקה של הגוף המדבר-  תאריך המפגש- 27.1.18.  מציגה-ג'ינה באומן.
נקרא ונדון אודות הציר סביבו אריק לורן מפתח את מה שהוא מכנה "הטיפוסים הקליניים".  הנחת המוצא של מפגש זה הינה שלמול הגלובליזציה והאפקטים שלה, הסובייקט מוצא את מיקומו מתוך האלמנטים האינטימיים ביותר של קיומו-אלמנטים גופניים וטופולוגיים במהותם, המוכרעים על ידי הציר של ההתענגות, היא, המצפן של הקליניקה הלאקאניינית בעידן שלנו.

הקליניקה הפסיכיאטרית הקלאסית של המאה ה-19: אבחנה מבדלת differential diagnosis שאיננה אבחנה אדישה indifferential diagnosis
 תאריך המפגש- 24.2.18 מציגה-ליאת שליט
פתחו את ה- DSM במהדורתו האחרונה ותוכלו לראות כי אין בו אבחנה אחת שחתומה עם שם פרטי. הסכיזופרניה של קרפלין לעומת הסכיזופרניה של בלוילר, האוטיזם של קאנר מול זה של אספרגר;וגם:  סינדרום דה-קלרמבו, פסיכוזה הלוסינטורית של מאגנן, סינדרום קפגרה, סינדרום קוטארד.. האם אלו הפסיקו להיות תופעות קליניות חשובות? האם התנועה אל עבר אנונימיות המא(ו)בחן משרתת את המדע ואת הכוונת הטיפול?  נקרא ונדון במספר קטעים של כותבים אלו על מנת לאמוד את הרלוונטיות שלהם למאה ה21.

אוטיזם –" אבחנה מבוקשת"–תאריך המפגש-24.3.18 מציגה –שרון זוילי.
מהאוטיזם של קאנר לספקטרום הרחב בן זמנינו. גילגוליה של אבחנה שהפכה למגיפה. איזו תשובה הפסיכואנליזה הלאקאנינית מציעה דרך עדות של אחד, מאוטיזם לאוטיזמים.
 
משם האב לקשרים הבורומאייםההזדמנות הגלומה בקליניקה הבורומאית-
תאריכי המפגש- 28.4.18 ו-19.5.18 מציגים-אבינעם חקלאי ושרון זוילי.
 בחלק הזה נדון בקשרים הבורומאים, אותם פיתח לאקאן בסמינר ה-23 , כיצד הם מאפשרים לנו להיכנס למורכבות התוך מבנית של כל מקרה ומקרה ולתת לה ייצוג גרפי. נעקוב אחר קריאתו של לקאן בשבי הקסם של לול ו. שטיין- של מרגריט דיראס וננסה עם ואריאציות שונות של קשירה, סמלי, ממשי דמיוני ללמוד על הבנייה/ פרימה של המרחב ,הגוף, במקרה.

למרחב הקליני, אם אפשר להתבטא כך, נכנס כל קלינאי עם ה-"master key "  שלו, הוא הסימפטום. תפיסה זו הנחתה אותי להזמין עוד שלשה מהמלמדים של דור-a לעבוד עימי בסדנה. נדמה כי מה שהתקבל עשיר בהרבה מהקול הבודד והסימפטום המפיק אותו. בקריאה למגוון הקולות להישמע בקריאת סוגיה זו ,כל אחד מאיתנו וקריאתו הייחודית, בזאת בדיוק עוסקת הסדנה-כייצד דווקא במפגש עם איש הטיפול, כלומר בעת קשה, יישמע מה שהכי ייחודי לסובייקט,כרוך בסיבתיות שלו בחיים, יישמעו השמות שהוא מפיק מסיבלו ולא "ידברו עליו" קטגורית.
ג'ינה באומן.
 
 
ביבליוגרפיה מורחבת-  מתוכה ישלחו פיסקאות ומאמרים לנרשמים לפני כל מפגש, לפי העניין. טקסטים שאינם באנגלית יישלחו מתורגמים לעברית.  
ז'אן דניאל מטה- כרוניקה של אסון מוכרז מראש-הפסיכיאטריה בחורבנה-מתוך:
Jean-Daniel Matet- Chronique d’un désastre annoncé : la psychiatrie dévastée                          Lacan Quotidien  מס' 766-) 14 לפברואר, 2018 -https://www.lacanquotidien.fr/blog/2018/02/lacan-quotidien-) n-766/   
ז'-א מילר-ההבטחה של הפסיכואנליזה (מתוך-הקורס אוריינטציה לאקאניינית השיעור של ה-11 וה-23 לינ' 2008)
פרונסואה לגיל-  Nihil Novi Sub Sole(אין חדש תחת השמש) –מתוך-Follies Dans la Civilisation –La Cause du Desir  98 (2018)pp-16-25                                                                                                                                           
Eric Laurent : Autism and psychosis: further dialogue with Robert and Rosine Lefort; in psychoanalytical notebooks 25,2012.London society of the new lacanian School.
מרגריט דיראס-שבי הקסם של לול וי שטיין-הוצאת כרמל ירושלים.
Lacan J-Hommage fait à Marguerite Duras, du Ravissement de Lol V Stein dans Marguerite Duras, collection Cinéma Edition Albatros Paris (1979)
Lacan,J-MIT Lecture on Topology-Lacaninan Review 05- July 2018
אריק לורן-הלא מודע ואירוע הגוף-עט לאקאן -פבר' 2018
לאקאן,ז'-ג'ויס הסימפטום-סמינר 23.
 Leguil Clotilde-La traversée des identités une expérience lacanienne-Horizon-L’envers de Paris no. 62 (2017) pp50-63
 
 
ההזמנה פתוחה לבעלי מקצוע טיפולי כמו גם למתעניינים. מיקום: המרכז הקהילתי הערבי יהודי רח' קדם 109, יפו. (חניה במקום-בשפע ללא עלות ) זמן- 20.00-21.30 ,ימי א' אחת לחודש. 6 מפגשים, עלות:450 לסדנה כולה,80 ₪ למפגש בודד.
לפרטים ולהרשמה: ג'ינה באומן
bauman2010@gmail.com