אוטיזמים, קליניקה של המסלול
סדנא באחריות שרון זוילי כהן ומוריה בר ניצן 

"..הילדים האוטיסטים מלמדים אותנו דבר מה אודות הממשי שאנו מנסים לחקור. יש להם למעשה גישה למימד הנוראי הזה בו דבר לא חסר. כיוון שדבר לא יכול להיות חסר. אין חור, ולכן אין דבר שיכול להיחלץ על מנת לשים אותו בחור הזה שאיננו... במילים אחרות מול העובדה שאין חור במימד הזה של הממשי, הדחייה הזו של החור, הטראומה הזו של החור, troumatism אמר לקאן בנאולוגיזם המפורסם- ניתנת לאיתור אצל הסובייקטים האוטיסטים"[i]
 
מרחב של סף, מרחב של משחק
אריק לוראן בהוראה שלו סביב אוטיזם, חוזר לא פעם ל"פורט- דה" הפרוידיאני ,היכן שפרויד עוקב אחר משחקו הראשון של נכדו בן השנה וחצי.משחק הטלה של סליל עץ שחוט היה כרוך עליו. פרויד פירש את הסצינה החוזרת הזו של העלמות והתגלות מחדש של הסליל, כאופן לטפל בהעדרותה של האם. א. לוראן יוצא מה"פורט- דה" על מנת למקם בשדה של האוטיזם "נאו פורט- דה", באופן דומה לאופן בו מטפל בסיפים של הגוף בשדה של האוטיזם, כ "נאו סף". היכן שמתכונן מרחב שבו יכול להיווצר מסלול עבור הסובייקט האוטיסטי שמאפשר חליפין. חליפין אותם לוראן ממקם בממשי.
מה זה ה"נאו" הזה שהוא שם על הפרק  בשדה של האוטיזם? החידוש שהוא מביא אלינו?
איך אפשר לתפוס את החליפין –שאנחנו מכירים כמכוננים החל מהמימד הסמלי-בממשי? על איזה חליפין מדובר?
לוראן נותן לנו דוגמא של ילד אוטיסט שחורט על דף שוב ושוב, חריטה שלא מצליחה לרשום דבר, להותיר דבר בדף ,אלא מחוררת אותו. ברגע הזה הוא חוזר למקרה של הנכד של פרויד. לוראן אומר לנו כי על מנת לטפל בריק שנותר מהיעדרות של אימו , הוא יצר מסלול של נוכחות והיעדרות של סליל אותו הטיל. סליל זה שהוא עצמו נותר כפלוס עבורו, כמשהו. מאוחר יותר סליל זה יהפך לדובי המנחם, אובייקט המעבר הויניקוטיאני.
 הוא אומר "זה הסליל שהילד פונה אליו כשעומד מול פרידה, זוהי "רזרבה של ליבידו". עם הרזרבה הקטנה הזו, אומר לאקאן, מחוץ לגוף, האחר יכול לעזוב" [ii]
זוהי אותה רזרבה שמאפשרת לנו לדבר.
 מה קורה בשדה של האוטיזם, היכן שהרזרבה לא מחולצת?
זהו השדה שהפסיכואנליזה חוקרת , דרך המקרים הקליניים, איך סובייקט, שהוא אפקט של המסמן מצליח ללבוש גוף.  איך הוא מצליח להניע עצמו כהוויה חיה , היכן שנדרשת כמות מסוימת של ליבידוָָ [iii] ננסה לעקוב אחר הפיתולים בהם  לוראן ממשיג את האובייקט petit a  הלאקאניני בשדה של האוטיזם כמה שנותר מהחי כשהוא לא מהובר לשפה.
קליניקה ייחודית זו שלוראן מכנה "קליניקת המסלול" (בהשראת המסלול של האות, המסלול של התביעה), מלמדת אודות כינון של מרחב שבו אובייקט חדש יכול להיכנס לחליפין מבלי שיהווה פריצה או פלישה עבור סובייקט אוטיסטי, דרך חילוץ של דבר מה אחר, ונוכחות של פרטנר, כזה שאפשר גם להעלים...
זו השנה השלישית בה מתקיימת הסדנא במתכונת הנוכחית, מוזמן לסדנא מי ששם עצמו שותף, בן שיח לסובייקט האוטיסטי ומבקש לחקור את גבולות קליניקה זו. משתתפים חדשים, כמו גם משתתפים שכבר לוקחים חלק מוזמנים לקרוא ארגומנטים וביבליוגרפיה מהשנים הקודמות.

ארגומנט 2018-19
ארגומנט 2017-18 
 
הסדנא תתקיים אחת לחודש, בימי שישי בין השעות 12:00-13:30 בבית ספר בית אקשטיין "דרור" בפרדס חנה. בתאריכים: 1.11, 13.12, 10.1, 7.2, 6.3, 3.4, 1.5, 12.6.
הסדנא תלווה בקריאה בטקסטים, עדויות כתובות של סובייקטים אוטיסטים ומקרים קליניים בליווין של פרלה מיגלין, פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית חברה ב- NLS ומבל גרייבר, פסיכולוגית קלינית,פסיכואנליטיקאית חברה בNLS.
ההשתתפות במפגשים כרוכה בתשלום של 700 ₪ ובקיומה של שיחה מקדימה. מצוות בית ספר  וממשתתפי הסמינר הקליני של דורa המעוניינים להשתתף בסדרה תיגבה עלות של 500 ₪.
לרישום-
 moriabn83@gmail.com                     shzvili@gmail.com
 
רשימת קריאה:
La bataille de lautisme' Eric laurent
{נמצא בשלבים סופיים של עבודת תרגום}
Autism and psychosis: continuation of a dialogue with Robert and rosine lefort- e.laurent
Autism; Vicente Palomera'
Specters- spectrums of autism- e. Laurent
מעבר לעקרון העונג- זיגמונד פרויד: חלק אחלק ב 
 
ההזמנה למפגשים היא פרי של שיתוף פעולה של הפלטפורמה ללימודים חדשים בפרוייקט דורa עם בית ספר בית אקשטיין "דרור" , לנערים ונערות על הרצף האוטיסטי.
למשתתפים חדשים בתכנית: ההרשמה מותנית בראיון מקדים עם ליאת שליט אחראית הפלטפורמה.
 
 
 
[i] La bataille de lautisme' Eric laurent
[ii] Autism and psychosis: continuation of a dialogue with Robert and rosine lefort- e.laurent
[iii] Autism; Vicente Palomera'